Podatnik wybierze które udziały umarza
Podmiot zbywający udziały w celu ich dobrowolnego umorzenia jest uprawniony do wyboru w jakiej kolejności będzie je zbywał, a w konsekwencji ma prawo do przypisania odpowiedniego kosztu uzyskania przychodu z ich zbycia, zależnego m.in. od sposobu w jaki je nabył.
Tak wynika z wydanej 2 grudnia 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.475. 2021.1.ANK).
Wnioskodawca – podatnik CIT posiada udziały w spółce kapitałowej. Udziały te były obejmowane lub nabywane przez wnioskodawcę na przestrzeni kilku lat w różny sposób, w tym m.in. zostały otrzymane w drodze aportu bądź objęte lub nabyte w zamian za wkład pieniężny lub niepieniężny. Udziały były również nabywane, przy czym ceny nabycia były różne. Obecnie wnioskodawca rozważa odpłatne zbycie części posiadanych udziałów w celu ich dobrowolnego umorzenia. W praktyce w zależności od tego, które udziały zostałyby zbywane przez wnioskodawcę, dla celów podatkowych w różny sposób powinien zostać ustalony koszt uzyskania przychodu z ich zbycia.
Wnioskodawca chciał potwierdzić czy jest uprawniony do wyboru w jakiej kolejności będzie zbywał wskazane przez niego (zidentyfikowane) udziały, w celu ustalenia sposobu obliczenia kosztu podatkowego z tytułu zbycia udziałów w celu ich dobrowolnego umorzenia. Zaznaczał przy tym, że na podstawie posiadanych przez niego dokumentów jest w stanie dokładnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta